DÝNĚ HOKAIDÓ
Hokaičata – (slovní spojení hokaidó a rajčata)
Ingredience: Dýně hokaidó, rajčata, olivový olej, oregáno, marináda – voda, sojová omáčka , lahůdkové droždí tebi, lisovaný česnek, trochu surového cukru, kari koření a olej).
Postup přípravy:
Dýni oloupeme, nakrájíme na kostičky 2,5 x 2,5 cm, promícháme v marinádě a vyklopíme na plech s pečícím papírem. Pečeme asi 15 min. na 200 st. C. Menší zralá rajčata rozkrájíme na šestiny, také vyválíme v marinádě a vyklopíme na předpečenou dýni, svrchu jemně posypeme oragánem a pečeme dalších 10-15 min. Před podáváním pokapeme olivovým olejem. Hokaičata podáváme s bramborovou kaší s vídeňskou cibulkou (kolečka cibule obalená v hrubé mouce osmahlá na oleji).
OŘÍŠKY KEŠU
Sýr z kešu
Ingredience: Kešu nesolené – 100 g, převařená voda – 1,5 šálku, 2 polévkové lžíce lahůdkového droždí (dříve TEBI), 2 stroužky česneku, 3 polévkové lžíce oleje, 2 polévkové lžíce bramborového škrobu, podle chuti bazalku.
Postup přípravy:
Oříšky propláchneme, vložíme do mixéru, zalijeme převařenou vodou a necháme stát asi 10-20 minut. Pak se přidají zbylé suroviny a umixujeme na jemný krém. Hmotu přelijeme do kastrůlku, přivedeme k varu a necháme na mírném ohni probublat 4-5 min. za stálého míchání. Následně se hmota přendá do nízké misky vymazané olejem, svrchu uhladíme a necháme zchladnou v lednici. Po vychlazení vyklopíme na talíř. Kešu sýr můžeme namazat na celozrnný chléb a přizdobíme zeleninou.
—————————–
RECEPT NA NEJEFEKTIVNĚJŠÍ VYUŽITÍ LÉČIVÝCH ÚČINKŮ LNĚNÉHO OLEJE PRO NÁŠ ORGANISMUS. Účinná pomoc při kardiovaskulárních chorobách, revmatických zánětech a dalších jiných nemocech včetně rakoviny!
Ingredience: 1 hrnek tvarohu přes 10% tučného, 2-5 polévkových lžic oleje z lněného semínka lisovaného za studena, 1-3 polévkové lžíce čerstvě rozemletých lněných semínek (v mlýnku na kávu), dostatek vody, (aby byla konečná konzistence jemná) a na dochucení trošku česneku a kayenského nebo červeného pepře.
Vše se dá do mixéru, umixuje na velmi jemnou pastu a jí denně.
Poznámka: Praxe i výzkum ukazují, že efektivnější je základní poměr 1:3 (1 díl oleje na 3 díly tvarohu). Objem tuku v tvarohu má být nad 10%. Používá-li se nízkotučný tvaroh, léčivý efekt se snižuje.
Při této léčbě je vhodné začít první týden či 10 dnů s poměrem 1:1 a další týden, nebo 10 dnů poměrem 1:2 a po stejné době dávku ustálit na 1:3. Od počátku užívání zvýšit dávku pobytu na sluníčku, nejlépe pod stromem! Ze sledování vyplývá skutečnost sluneční vlnová délka světla pronikajícího listy zbarvenými chlorofylem léčení urychluje. Tento léčebný proces dodává organizmu velice potřebný a pro tělo nezastupitelný zdroj omega -3 mastných kyselin, který je zároveň klíčem k využití dalších mastných kyselin v našem těle.
——————————
SUSHI – ROMANA UHRINA 4 rolky / 24 ks
Mnozí sushi zbožňují, ale najdou se tací, kteří jej nevezmou do úst. Já patřím mezi ně – tedy pokud je řeč o tradičním sushi se syrovou rybou, nebo alternativu s uzeným lososem. Kulinářský nápad je však zajímavý a tak jsem si zkusil vyrobit sushi tak, abych si na něm mohl pochutnat i já. Navíc, většinou jsem použil také alternativní suroviny, buď ze zdravé výživy, nebo ze supermarketu. Tak pojďme na výrobu rýžových rolek.
Uzený „losos“ pochopitelně jen „jako“. Na Slovensku se říká „z psa slanina nebude“, nicméně, zdravá rostlinná náhrada může alespoň orientačně nahradit lososa. Je v ní cítit chuť moře a také chuť uzeného. Mimo výroby sushi můžete toto jídlo využít také na obohacení studeného zeleninového talíře (uděláme válečky, ty pak nakrájíme na kolečka), dále na zdravé chlebíčky apod.
Ingredience:
Olej – 3 Pl, mrkev střední – 1 ks nastrouhat najemno, česnek – 2 str. nastrouhat najemno, rajčatový protlak – 2 Pl, solčanka – ½ člž., uzené tofu – ½ balení nastrouhat najemno, mouka z ovesných vloček – 4 Pl, (předtím pomeleme v mixéru), mořská řasa SUSHI NORI – 1 list (umixovat v mixéru na prášek), šťáva z citrónu – ¼ ks vymačkat.
Postup přípravy:
Mrkev s olejem dusíme asi 4 minuty, potom přistrouhneme česnek a přidáme rajčatový protlak. Dusíme asi 2 minuty. Přidáme solčanku a nastrouhané uzené tofu. Pak zamícháme mouku z jemných ovesných vloček a hustou hmotu za stálého míchání důkladně prohřejeme. Nakonec zamícháme prášek z mořské řasy a šťávu z citrónu. Necháme vychladnout.
Potom uděláme váleček, který nakrájíme na jednotlivé části. Z nich také uděláme váleček a na rovné ploše vymazané olejem ho válečkem nebo nožem sploštíme tak, abychom ho pak mohli přenést na rýži při výrobě sushi.
Příprava rýže – náplň:
Rýže dlouhozrnná hnědá – 2 š., solčanka – 1,5 člž., vařící voda – 5 š., olej – 1 pl.
Rýži osmahneme na sucho, zalijeme vařící vodou, ochutíme a přidáme olej. Pod pokličkou na pomalém ohni dusíme asi 40 minut, než je rýže měkká a jemně lepivá. Pro další použití by měla být rýže ještě teplá.
Dušená rýže – 4 š., citronová šťáva – 4 PL., olej – 2 PL. Teplou rýži smícháme s citrónovou šťávou a olejem.
Sushi
Ingredience:
Sushi nori – listy mořské řasy – 4 ks., rýže dušená upravená (viz výše) – 4 š., uzený „losos“ (viz výše) celou dávku, mladé špenátové lístky – asi 20 – 25 ks., nebo např. lístky římského salátu. Mrkev vařená (můžete vařit s rýží) – 1 ks., avokádo – 1 ks., česnek – 4 str. ,olej – 1 člž., špetka soli.
Sushi se běžně dělá za pomoci rýžové podložky, kterou mořskou řasu zavinete. Je to dobrý pomocník, když se to však napoprvé naučíte bez něj, pak už ji potřebovat nebudete. Jestliže ji nemáte po ruce, postačí vám alternativně také A4 papír z tiskárny J, pochopitelně před tiskem.
Na podložku (nebo papír) si dáte užší stranou k sobě 1 list lisované mořské řasy NORI. Do šálku natlačíte 1 šálek upravené rýže a vyklopíte ji na nori. Pomocí namočených prstů je roztáhnete po ploše řasy až do krajů, 1 cm od sebe a 2 cm z protilehlé strany však nechte volný. Do první třetiny od sebe rozložíte lístky špenátu, na to na plocho rozválený plátek „uzeného lososa“. Na něj dáte asi 1 cm tlustý „hranolek“ mrkve a také avokáda.
Česnek najemno nastrouháme, smícháme s olejem a solí. Vzdálenější část rýže potřeme maximálně ¼ této česnekové směsi po celé šířce.
No a teď už můžeme začít rolovat. Volnou část řasy blíž sobě přeložíme na rýži a pak pomocí papíru zavineme tu bližší část o 180°. Pomocí papíru zatáhneme k sobě, abychom rýži zpevnili. Pokračujeme v zavinování až po volnou vzdálenější část řasy. Znovu pomocí papíru rolku zatáhneme. Potom mokrýma ruka potřeme vzdálenější volnou část řasy a zavinování dokončíme. Zkontrolujme spoj, jestli se nám volná část řady nalepila na rolku. Rolce případně upravíme tvar a necháme chvilku odležet. Potom sushi krájíme lehce namočeným ostrým nožem napůl, pak dáme dvě půlky k sobě, a rozřízneme ji na dvěma řezy dostaneme 6 stejných sushi.
A teď nás čekají stejným způsobem ještě tři rolky. Než uděláme tu poslední, staneme se odborníky na „moje sushi“. Při jeho výrobě můžeme použít i jiné suroviny podle vlastní chuti a fantazie.
CELOZRNNÉ ŠPAGETY „GUSTOSO“
Ingredience:
Olej – 2 PL, cibule – 3 ks., mrkev – 1 ks., rajčatový protlak 6 – 7 PL.
Na oleji podusíme nakrájenou cibuli a najemno nastrouhanou mrkev. Potom přidáme rajčatový protlak a dusíme asi 4 minuty.
Mezitím si v mixéru umixujeme následující suroviny – paprika kapiová červená – 1 ks., česnek – 4 str., Bazalka – 2 člž., solčanka – 1,5 člž., cukr – 3 člž., provensálské koření – 1 člž., horká voda – 2 š.
Po umixování tekutinou zalijeme dusící se základ a necháme projít varem asi 5 minut.
Tofu bílé – 1 ks., (nastrouhat na struhadle slzičky), Tofu uzené – 1/3 ks., nastrouhat najemno, bramborový škrob – 2 PL., Lahůdkové droždí – 2 PL., sůl – podle potřeby, ochucená rajčatová šťáva – 1 š., olivový olej – 2 PL.
Přidáme tofu a bramborový škrob, zamícháme a necháme probublat asi 3 minuty. Nakonec ochutíme lahůdkovým droždím a podle potřeby solí.
Špagetovou omáčku necháme chvíli odležet a pak zamícháme ochucenou rajčatovou šťávu olivový olej. Podáváme jako omáčku na dobře uvařené celozrnné špagety. Navrch jídla můžeme najemno nastrouhat uzené tofu.
Obměna: Do hotové omáčky můžete přidat 1 až 2 člž sterilovaného kopru, je to zas jiný chuťový „ocásek“.
————————–
Oříškové smoothie
Jablko – 1 ks., pomeranč – 1 ks., banán – 1 ks., oříšky lískové 15 – 20 ks. Umixujte spolu najemno a vychutnávejte si lahodnou chuť jemné (smoothie) nápoje. Když to neteče, použijte lžičku.
ZELENINOVÉ SALÁTY
Svěží cibulový salát s okurkou
Ingredience: 400g cibule, 200 ml vody, cukr a sůl dle chuti, 3 lžíce octa, 3 sladkokyselé okurky, 2 lžíce oleje, čerstvou petrželku.
Cibuli nakrájíme podle své představy buď kolečka, nebo na hrubé kostky.
Připravíme si zálivku z vody, cukru, soli a octa a svaříme ji. Vroucí zálivku vlijeme na cibuli a vše necháme vychladit.
Do vychladlé cibule přidáme na kolečka nakrájené okurky, přidáme olej a drobně pokrájenou petrželku.
—————————
Pokrmy s kapustou
Ingredience: kapusta, cibule, brambory, sádlo, nebo olej na smažení, mouka na zahuštění (nejlépe špaldovou), česnek, sůl, zázvor, olej za studena lisovaný, (může být i kmín)
Na sádle, nebo oleji osmažíme cibuli, potom přidáme na kostky nakrájené brambory a nakrájenou kapustu, podlijeme vodou. Posolíme (pokmínujeme) a necháme povařit do změknutí, ale ne zbytečně dlouho. Ke konci vaření přidáme na drobno nakrájený zázvor a ještě chvíli vaříme. Mezitím rozmícháme ve vodě mouku na zahuštění – tak aby směs mírně tekla. Přilijeme mouku s vodou ke kapustě a ihned důkladně promícháme. Na konci přidáme prolisovaný česnek dle chuti a ještě můžeme dochutit solí. Když vypneme var, vmícháme kvalitní olej, nebo jím můžeme kapustu polévat až na talíři.
Podáváme s chlebem, tofu, nebo pečeným masem…
ZELNÉ SALÁTY
Výborný salát ze syrového zelí:
Syrovou hlávku zelí nakrájet na hrubší nudličky, dáme asi na 10-15 minut povařit, vodu slijeme a necháme vychladnout. Pak přidáme nakrájenou cibuli, která je již dopředu ochucena solí, olejem a citrónovou šťávou a na závěr dochutíme cukrem (salát má mít sladko-kyselou chuť). Opravdu nevšední!
————————-
Salát z kysaného zelí
Ingredience: Kysané zelí, rozinky, slunečnicové nebo dýňové semínko, ořechy dle chuti a olej za studena lisovaný.
Rozinky spaříme horkou vodou a smícháme spolu všechny ingredience. Lze podávat i studené.
Salát z kysaného zelí a dušené zeleniny
Ingredience: kysané zelí, zelenina (řapíkatý celer, mrkev, cibule), slunečnicová semínka, panenský olej.
Nakrájenou zeleninu podusíme nejdéle 5 minut. Potom ji smícháme s připraveným kysaným zelím a slunečnicovým semínkem. Podle potřeby
přidáme panenský olej.
————————–
Salát s pekingského zelí a těstovin
Ingredience: Pekingské zelí, mrkev, možná i jiná kořenová zelenina, cibule, uvařená luštěnina (nebo tofu, nebo uzené maso podle chuti), těstoviny, sůl, sádlo, nebo olej na smažení, olej lisovaný za studena na omaštění, (také zázvor, česnek, bylinky a koření – dle vlastní fantazie)
Na sádle, nebo oleji krátce osmahneme cibuli a kořenovou zeleninu. Osolíme. Ke konci přisypeme uvařenou luštěninu a můžeme přidat zázvor. Nakonec přidáme nakrájené pekingské zelí (a bylinky) a jen ho přikryjeme poklicí, opět dosolíme. Poté pánev odstavíme z plamene. Vmícháme uvařené a s olejem lisovaným za studena promíchané těstoviny. Dle potřeby ještě můžeme směs dokápnout stejným olejem a podáváme.
—————————-
Jednoduchý, ale chutný zeleninový salát s pekingským zelím
Pokrájíme rajčata, salátovou okurku, papriku, pekingské (čínské) zelí, cibuli. Podle chuti osolíme, pokapeme olejem, citrónovou šťávou, okořeníme zaziki a vylepšíme nadrobno nakrájeným balkánským sýrem. Chutná výborně!
RECEPTY Z CIZRNY
Cizrnová moussaka
Ingredience: 250 g cizrny, 2 plechovky drcených rajčat, 1 lžíce bujonu Würzl, 1 lžíce skořice, 1 lžička mleté papriky, 1 lžíce provensálského koření, 2 lilky, 1 velká cibule, 1 dcl olivového oleje a 600 ml kysané speciality Sojade.
1/ Lilek se nakrájí na silnější kolečka, osolí a nechá na plechu 10 min. „vypotit“. Vypocená voda se otře, zastříkne částí oleje, posype provensálským kořením a peče do změknutí při 170 st. C asi 20 min. Necháme vychladnout.
2/ Ve větším hrnci osmahneme na oleji nakrájenou cibuli, zalijeme rajčaty, přidáme část rostlinného bujonu Würzl, skořici a krátce podusíme. Nakonec vsypeme uvařenou cizrnu (kterou jsme předtím nechali přes noc namáčet a poté 60 min vařili) a promícháme. Směs nalijeme do zapékací misky a necháme zchladnout, aby povrch mírně zatuhnul.
3/ Do misky vlijeme kysanou specialitu Sojade, přidáme mletou papriku, zbytek Würzlu a důkladně promícháme. Na cizrnovou směs poklademe upečené lilky a potřeme Sojade. Vložíme do předehřáté trouby na 180 st. C a zapékáme 20 min do zlatova. Recept se zdá trochu složitý, ale výsledek stojí za to 🙂
————————–
Cizrnový salát s tofu
Přes noc namočíme cizrnu a druhý den v tlakovém hrnci vaříme do měkka (zhruba 20 min.) v mírně osolené vodě. Do vychladlé cizrny nakrájíme kyselé okurky, uzené tofu a nadrobno cibuli. Nemá chybu!
————————–
„Šup, šup“ pomazánka z cizrny
1 balíček 1/2 kg cizrny smícháme s 0,5 litrem vody a dáme vařit do měkka. Uvařenou cizrnu rozmixujeme, přidáme 5 lžic pochoutkového droždí (bývalé Tebi), 2 lžíce oleje, pažitku, česnek, solčanku, podle chuti osolíme a je hotovo.
————————–
Cizrnový středomořský salát
Ingredience: Cibule, rajčata, vařená, nebo konzervovaná cizrna, čerstvá máta, feta sýr, panenský olivový olej, sůl, šťáva z citronu.
Uvařenou cizrnu smícháme s najemno nakrájenou cibulkou, rajčaty a mátou. Osolíme a ochutíme citronovou šťávou a posypeme nastrouhaným feta sýrem.
DOBROTY Z OVESNÝCH VLOČEK
Müsli
Ingredience – 500g ovesných vloček, 1 kondenzované mléko, 100 ml. olivového, nebo řepkového oleje, 2 lžíce medu na oslazení. Vše se smíchá, rozloží na plech s pečícím papírem a usuší v troubě. Do směsi se nakonec přidají pražené oříšky a sušené ovoce.
—————————
Prima ovesné sušenky
Ingredience – 1,5 hrnku ovesných vloček, 1 hrnek hladké mouky, 1/4 hrnku cukru, 1/2 lžičky jedlé sody, 1/2 lžičky skořice, 1/4 lžičky soli, 1 vejce, 1/2 hrnku rozpuštěného másla, 2 vanilkové cukry a 1 velká lžíce medu. Libovolně lze přidat rozinky, ořechy, mandle a sušené ovoce.
Studené bílky ušleháme na tuhý sníh a postupně přidáme cukr, vločky a rozinky.
Vše smícháme dohromady, na plechu uděláme lžicí malé 3-4 cm velké placičky a klademe na pomaštěný plech. Pečeme 30 minut ve velmi mírně vyhřáté troubě. Jakmile placičky zrůžoví, sejmeme je ostrým nožem ještě teplé a klademe na mísu.
—————————
Zapečené ovesné vločky
Ingredience: 1/2 kg ovesných vloček, 1 vajíčko, větší celer, přiměřeně ječné celozrnné mouky, sůl, majoránka, česnek, cibule, na zjemnění olivový olej.
Z ovesných vloček a vody krátce povaříme hustší kaši. Celer nastrouháme na hrubém struhadle a syrový přidáme do kaše. Osolíme, přidáme majoránku, hodně česneku a vajíčko. Je-li kaše řidší, zahustíme celozrnnou ječnou moukou. Pečící plech lehce vymažeme olejem a těsto rozprostřeme. Cibuli pokrájíme na půlměsíčky, hustě poklademe napovrch a zamáčkneme do těsta. Pečeme na 180 st. C. asi 25 min. Chutná výborně!
————————–
Ovesné vafle na sladko
Ingredience: jemné vločky, špetku soli, trochu ovocného, nebo surového cukru, olej na zjemnění, mletý sezam a len, strouhaný kokos, arašídový krém, nebo arašídové máslo.
Smícháme jemné vločky se špetkou soli a trochou cukru a zjemníme trochou oleje. Můžeme přisypat pomletý sezam, lněné semínko, nebo mandle a strouhaný kokos.
Směs necháme bobtnat asi 10 min. Vzniklá konzistence hmoty by měla být hustější, ale aby se mohla snadno vkládat do formy vaflovače. Peče se cca 15 min. (podle výkonu vaflovače a podle chuti). Může být vysušenější jako sušenka, nebo ohebné konzistence, kdo nemá rád sušenku.
Upečenou vafli můžeme lehce potřít arašídovým krémem. Konečná úprava pokrmu nemá chybu, na KZ připravil Romana Uhrin.
ČERVENÁ ČOČKA
Pomazánka z červené čočky
Ingredience: 200g červené čočky, 5 lžic olivového oleje, 3 stroužky česneku, 1 cibule, 1 mrkev nastrouhaná na hrubo, bazalka, sůl a koření dle chuti.
Čočku na cedníku propláchneme pod tekoucí vodou a necháme okapat. Na oleji orestujeme cibuli a utřený česnek. Po chvíli přidáme mrkev a pak čočku a společně opékáme asi 5 minut při občasným míchání a můžeme přidat ještě trochu oleje. Zvlášť dáme vařit asi 1/2 litru vody, vroucí pak nalijeme do čočky a vaříme 15-20 minut za občasného zamíchání. Čočka by měla být uvařená pěkně do měkka. Pravidelným mícháním získáme pomazánkovou konzistenci i bez potřeby mixování. Dochutíme solí a ještě přidáme utřený česnek podle chuti. Necháme vychladnout a můžeme mazat na libovolné pečivo.
RÝŽE NATURAL
Rýže natural s červenou čočkou – jako hlavní jídlo
Ingredience: rýže natural, červená čočka, mrkev, řapíkatý celer, cibule (můžeme použít různé druhy zeleniny – celer, petržel, květák, kedlubna, brokolice, červená řepa, ředkev, zimní cibulka, špenát,…,… doporučujeme kombinovat maximálně 3 druhy zeleniny, na dochucení například dobromysl, zázvor, česnek, olej, sůl.
Rýži propláchneme a namočíme na 2 hodiny, potom vaříme ve dvojnásobném množství vody 45 minut až hodinu – dle typu rýže natural, v průběhu varu můžeme mírně osolit.
Červenou čočku namočíme na 2 hodiny a potom vodu slijeme, přidáme novou vodu a vaříme 30 – 40 minut, v průběhu varu můžeme citlivě osolit.
Zeleninu nakrájíme a necháme jemně krátce osmahnout, potom podusíme nejdéle 5 minut. Můžeme osolit a na konci dochutit bylinkami nebo zázvorem.
Všechny připravené potraviny smícháme, dle potřeby a chuti polijeme panenským olejem a podáváme.
————————-
Rýžová pomazánka
Ingredience:
Rýže natural vařená – 1 š., slunečnicová semínka – 3 PL., česnek – 1 str., bazalka – ½ člž., olivový olej – 2 PL., lahůdkové droždí – 1 PL., solčanka – ½ člž., studená voda – asi 1/3 š. Umixujeme v mixéru na jemnou pomazánku.
KUSKUS
Sladký kuskusový salát
Ingredience: 1 a 1/2 hrnečku kuskusu, 1 a 1/2 hrnečku vody, 15 dkg datlí, 10 dkg mandlí, 10 dkg opláchnutých rozinek, 10 dkg brusinek (když jsou) a 1 menší ananasový kompot.
Kuskus přelijeme stejným množstvím vařící vody, přidáme 2 lžíce oleje, zakryjeme a necháme 10 min. dojít. Po 10 minutách kuskus provzdušníme vidličkou, přidáme pokrájené, nebo pomixované datle, rozinky, mandle, případně i brusinky a přidáme kousky ananasového kompotu i se šťávou. Zamícháme, vychladíme a můžeme podávat.
PŠENICE KAMUT
Salát z pšenice Kamut
Ingredience: 500 g pšenice Kamut, 250 g nastrouhané mrkve, 1 uzené Tofu rozkrájené na kostičky, 1 sojanéza, česnek a sůl podle chuti, Solčanka a rozsekaná slunečnicová, nebo dýňová semínka.
Opláchnutou a předem namočenou (5-6 hod.) pšenici Kamut zalijeme dvojnásobným množstvím vroucí vody, vaříme do měkka asi 1 hodinu a potom necháme chvíli dojít. Po vychladnutí pšenici smícháme s mrkví, uzeným Tofu a zbylými ingrediencemi. Ochutíme, promícháme a podáváme.
—————————–
JÁHLY
Výborná jáhlová kaše
Ingredience: 1 díl opláchnutých jahel, 3 díly vody, sůl podle chuti, sladidlo podle potřeby, sojové mléko (možno i kokosové, nebo mandlové), vanilka na dochucení.
Ovocný krém – banán, sušená ovocná lesní směs, trochu sladidla a vanilky na dochucení a vše spolu rozmixovat.
Jáhly vaříme ve vodě cca 15-20 min. na pomalém ohni. Po vyvaření vody dolijeme trochou mléka a vaříme ještě asi 5-10 min., dochutíme vanilkou. Servírujeme ve formě kopečků ze zmrzlinového dávkovače a polijeme ovocným krémem.
FAZOLE
Fazole s Hokaido omáčkou
Ingredience: Fazole, dýně Hokaido, mořská řasa, sojová smetana, koření (bobkový list, nové koření, kurkuma) a mořská sůl, sojový sýr Tempeh.
Fazole před vařením namočíme přes noc, vodu vyměníme a uvaříme doměkka s mořskou řasou.
Z dýně Hokaido vydlabeme jadérka a dužinu i se slupkou, (která varem změkne) nakrájíme na menší kousky a dáme vařit asi na 15 min. spolu s kořením a solí. Koření vyjmeme, dýni rozmixujeme do hladka a přidáme sojovou smetanu. Na talíř naservírujeme uvařené fazole, zalijeme dýňovou omáčkou a doplníme osmaženým sojovým sýrem (Tempeh).
—————————-
Bleskové fazole po indicku
Ingredience: Fazole v plechovce, rajčata, cibuli, česnek, olivový olej, indické koření a rýži.
Na pánvi zpěníme cibulku, přidáme nakrájená rajčata, fazole, okořeníme a mírně podusíme. Podáváme s vařenou rýží.
POHANKA
Pohanka jako zavářka do polévky – energetická hodnota: cca 894 kJ (214 kcal).
Ingredience pro přípravu 4 porcí: pohanka, vajíčko, sůl
Postup přípravy: Pohanku přebereme, omyjeme a rozbijeme do ní vajíčko. Dobře vše promícháme, přidáme trochu soli, necháme asi hodinu odležet. Potom ji zaváříme do polévky jako jiné halušky.
——————————
Pohanka s houbami – energetická hodnota: cca 1718 kJ (411 kcal)
Ingredience pro přípravu 4 porcí: 2 hrnečky loupané pohanky, 4 hrnečky vody, sůl, 150 g čerstvých žampiónů (nebo 24 g sušených hub), 1 cibule, petrželová nať.
Postup přípravy: Vodu přivedeme do varu, nasypeme do ní pohanku, zamícháme a odstavíme z ohně. Dáme na půl hodinu pod peřinu. Na oleji zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme houby, podusíme a smícháme s pohankou. Ozdobíme rajčaty a petrželovou natí.
——————————–
Polévka z pohankové kaše – energetická hodnota: cca 1104 kJ (264 kcal)
Ingredience pro přípravu 4 porcí: pohanka, sůl, vývar houbový bujón, petrželka,
Postup přípravy: Očištěnou pohanku vaříme ve vroucí vodě, posolíme a za míchání uvaříme do měkka, aby z ní nebyla ani hustá ani řídká kaše. Potom ji vylijeme na vodou opláchnutý plech do hloubky asi prstu, nožem kaši po plechu rozetřeme a necháme vychladnout. Potom jí nakrájíme na kostky, dáme do polévkové mísy a zalijeme připraveným masovým nebo houbovým vývarem.
—————————–
Pohanková kaše – energetická hodnota: cca 990 kJ (237 kcal)
Ingredience pro přípravu 4 porcí: pohanka, voda, cibule, česnek, harmonie chuti, bylinky, čerstvá petrželová nať,
Postup přípravy: Na promytou pohanku dáme přibližně 2 krát tolik vody než je množství pohanky. Necháme asi 2 hodiny stát, aby nabobtnala. Potom pohanku přivedeme do varu a vaříme asi 5 minut, necháme dojít. Hotovou kaši ochutíme cibulkou, Harmonií Chuti, česnekem, aromatickými bylinkami (majoránka, saturejka, yzop apod.), ale také čerstvou petrželovou natí nebo pažitkou).
——————————-
Zapečená kapusta s pohankou – energetická hodnota: cca 1012 kJ (242 kcal)
Ingredience pro přípravu 4 porcí: 1 střední kapusta, 5 hrstí pohanky (vhodí se do vroucí vody, odstaví se a nechá se 20 min. stát), 1 cibule, 1/2 hlavičky česneku, 2 vejce, 1 balení Harmonie Chuti, 250 g. uzeného tofu, 250 ml smetany.
Postup přípravy: Cibuli nakrájíme na kostičky a osmahneme. Kapustu nakrájíme na nudličky a přidáme na cibuli. Orestujeme, přidáme Harmonii Chuti. Sojové maso připravíme podle návodu, pokud vaříme z vepřového masa, osmahneme ho na další pánvi. Maso ochutíme opět harmonií chuti a sladkou papriku. Do zapékací mísy nebo skleněného pekáče nasypeme kapustu, pohanku i maso. Přidáme rozmačkaný česnek, 2 vejce a promícháme. V míse uhladíme a posypeme sýrem a zalijeme smetanou.
—————————–
Pohankové vdolky – energetická hodnota: cca 2859 kJ (684 kcal)
Ingredience pro přípravu 5 porcí: 500 g pohanky, 40 g droždí, 1 lžička mořské soli, 100 g másla, 6 dcl vody, 3 vejce, olej na smažení.
Postup přípravy: Pohanku nahrubo rozemeleme a smícháme s rozdrobeným droždím, solí, máslem, vodu a žloutky. Důkladně promícháme a necháme asi 4 hodiny odpočívat. Ušleháme bílky a sníh, zlehka vmícháme do těsta. Na rozpáleném oleji na pánvi smažíme malé vdolky.
———————————
Pohankové karbanátky – energetická hodnota: cca 1996 kJ (478 kcal)
Ingredience pro přípravu 4 porcí: 300 g mletého masa, 200 g pohanky, cibule, česnek, 3 vejce, hladká mouka na obalení, 1 špetka soli, majoránka, mletý pepř, 120 g oleje.
Postup přípravy: Pohanku dáme do vroucí, mírně osolené vody a přiklopenou ji stáhneme z ohně. Necháme 30 minut dojít, scedíme a přimícháme ji k mletému masu. Přidáme 2 vejce, koření, utřený česnek a pokrájenou cibulku. Z těsta připravíme malé karbanátky, které obalujeme v hladké mouce a rozšlehaném vejci. Pozvolna smažíme na oleji dozlatova po obou stranách.
———————————
Opečené pohankové řezy – energetická hodnota: cca 1685 kJ (403 kcal)
Ingredience pro přípravu 4 porcí: 200 g pohanky, 1/2 l vody, 2.5 lžíce medu, 2.5 lžíce nasekaných mandlí, 4.5 lžíce oleje.
Postup přípravy: Pohanku umeleme, nasypeme do vařící se vody a při stálém míchání chvíli povaříme. Odstavíme z ohně a necháme pohanku nabobtnat (asi 20 minut). Přimícháme med a posekané mandle. Kaši rozetřeme na vymazaný plech a necháme vychladnout. Po vychladnutí nakrájíme kaši na řezy, široké asi 5 a dlouhé asi 8 cm a tyto opékáme na rozpáleném oleji na pánvi z obou stran do zlatohněda.
——————————-
Pohankový salát se sýrem a cuketou – energetická hodnota: cca 1820 kJ (435 kcal)
Ingredience pro přípravu 4 porcí: 2 cukety, 15 dkg tvrdého sýra, 1 sáček loupané pohanky, 2 cibule, 1 palička česneku, 2 lžíce majoránky, 2 lžičky soli, 1 lžíce oleje, 1 lžička koření na Gyros, 1 sáček hrášku – Cizrna.
Postup přípravy: Pohanku propláchneme a vsypeme do hrnce s osolenou vodou. Přidáme 1 lžíci rostlinného nebo olivového oleje. Vaříme tak dlouho, dokud se neutvoří pěna. Poté pohanku propláchneme vodou a vysypeme do mísy. Česnek rozmačkáme, cibulku nakrájíme na kostičky a vše přidáme k pohance i se lžičkou majoránky. Mezitím si oloupeme cuketu na trošce vody, podusíme cukety, než změknou. Poté si k nim přidáme nastrouhaný sýr. Za stálého míchání přidáme, dle chuti gyrosové koření a sůl. Můžeme také přidat předem namočenou Cizrnu. Cuketu a cizrna též přidáme k pohance a zamícháme. Podáváme teplé nebo vychlazené se zeleninovou oblohou.
——————————–
Pohanková kaše s brynzou – energetická hodnota: cca 1926 kJ (461 kcal)
Ingredience pro přípravu 4 porcí: 350 g pohanky, 6 dcl vody, 250 g brynzy nebo tvarohu, 5 stroužků česneku, sůl, nasekaná celerová nať, 2 lžíce oleje.
Postup přípravy: Připravíme si základní kaši, kterou dáme na pánev s rozehřátým olejem. Přidáme brynzu nebo tvaroh, dobře promícháme. Dochutíme rozmačkaným česnekem a celerovou natí.
——————————–
Rýžovo-pohankový nákyp s jablky a vlašskými ořechy
Ingredience: 200 g rýže dlouhozrnná bílé, 150 g pohankových krup, 8 jablek, 100 g třtinového cukru, 25 g vlašských ořechů, 2 vejce, 1/4 másla, ½ balíčku skořicového cukru, strouhanka na vysypání formy.
Rýži a pohanku uvařte podle základního receptu a nechte vychladnout. Vejce, cukr a změklé máslo vyšlehejte do pěny. Oloupaná jablka nastrouhejte na hrubém struhadle. Smíchejte rýži, pohanku a vyšlehaný krém. Zapékací misku vymažte máslem a vysypte strouhankou. Na dno dejte vrstvu rýžovo-pohankové směsi, na ni strouhaná jablka smíchaná se skořicovým cukrem a ořechy a na závěr opět vrstvu rýže a pohanky. Pečte při 180 °C cca 45 minut. Podávejte ozdobené zakysanou smetanou či bílým jogurtem.
——————————–
Pohankové placičky nasladko
Ingredience: 180g pohankových vloček, 2 vejce, 150 g cukru (třtinového), 50 g rozinek, ½ balíčku vanilkového cukru, olej na vymazání plechu.
Postup přípravy: Studené bílky ušleháme na tuhý sníh a postupně přidáme cukr, vločky a rozinky. Lžicí klademe na pomaštěný plech hromádky z připravené směsi. Pečeme 30 minut ve velmi mírně vyhřáté troubě. Jakmile placičky zrůžoví, sejmeme je ostrým nožem ještě teplé a klademe na mísu.
TOFU
Lahůdková pomazánka
Ingredience: 1 ks bílého tofu, 1/2 balení uzeného tofu, 1,5 lžičky koření Würzl (zdravá vegeta bez chemie) 3 polévkové lžíce lahůdkového droždí (dříve TEBI), asi 1/2 dcl vařící vody, 3-4 polévkové lžíce olivového oleje lisovaného za studena.
Tofu se nastrouhá na jemném struhadle a všechny suché ingredience se spolu smíchají. Pak se přidá voda a olej a vytvoří se pomazánka, která se maže nejlépe na zdravý pšenično-žitný, nebo žitný chléb od paní Lhotové :-).
——————————
Tofu ala smaženice
Na pánvičce orestujeme cibulku, přidáme rozdrobené přírodní Tofu, osolíme a přidáme trochu kurkumy. Podáváme s opečeným celozrnným chlebem a nakrájenými rajčaty.
——————————
Zelňačka s uzeným Tofu
Do vody dáme sůl, kmín a bobkový list. Dáme vařit spolu s nakrájenými brambory. Poté zahustíme trochou mouky, povaříme a nakonec přidáme kysané zelí a na kostičky nakrájené uzené Tofu. Na talíř přidáme lžičku zakysané smetany.
——————————
Tofu pomazánka
Rozmixujeme přírodní bílé Tofu spolu se sojovou smetanou, osolíme a podle chuti přidáme česnek a koření Würtzl. Mažeme na celozrný chléb, ozdobíme nakrájenou červenou paprikou a okurkou.
—————————–
Tofu s rýží ala Čína
Na pánvi orestujeme cibulku, přidáme na kostky nakrájené Tofu přírodní a uzené spolu s pokrájenou zeleninou (červená paprika, bílá paprika slovenská, pórek a česnek). Osolíme a ochutíme kořením na steaky nebo grilovacím kořením. Krátce směs orestujeme o posypeme sekanými mandlemi. Podáváme s celozrnnou rýží.
——————————-
Tofu s těstovinami jako salát
Uvaříme celozrnné těstoviny do poloměkka. Přidáme na kostky nakrájené orestované marinované Tofu s cibulkou a čerstvou pokrájenou zeleninou. (červená paprika, okurka, pórek, česnek) Ochutíme solí a salátovým kořením. Lze přidat trochu sojanézy nebo jogurtu. Chutná výborně v létě vychlazený.
——————————-
Bramborový knedlík s uzeným Tofu
Hotový bramborový knedlík ohřejeme v páře. Uzené Tofu nastrouháme na jemném struhadle a orestujeme na cibulce. Mírně podlijeme horkou vodou. Poté na knedlík navrstvíme směs uzeného Tofu a podáváme s kysaným zelím nebo kysanou červenou řepou.
SUŠENÉ OVOCE
Rychlá švestková povidla
Ingredience: 200 g. sušených švestkových křížal, 200 g. datlí bez pecek, horká voda.
Sušené ovoce v nádobě namočíme na 20 min. do horké vody, aby bylo ponořené. Pak vodu slijeme a ponorným mixérem rozmixujeme. Je hotovo!
DÝŇE
Dýňové houstičky
Ingredience: 100 g. mletých lněných semínek, 50 g. dýňové mouky Adveni Mecial, 150 g. vlažné vody, 10 g. psylia (množství na 4 hostičky)
Psylium zalijeme vlažnou vodou necháme přes noc odpočívat. Do rána se vytvoří hustý gel, který bude základním pojivem housek. Všechny suché ingredience spolu důkladně smícháme a zapracujeme do gelové hmoty. Vzniklé elastické těsto rozkrojíme na 4 díly a vytvarujeme je do housky (výška asi 1,5 cm). Poskládáme na plech s pečícím papírem a pečeme v troubě 45 min. na 180 st. C. Když jsou houstičky hotové, hezky nakynou a jsou měkké. Před konzumací nechat úplně vychladnout!
BANÁN
Banánové palačinky
Ingredience: 1 banán, 2 vejce
Banán rozmačkáme vidličkou na kaši a smícháme s rozkvrdlanými vejci. Hmotu naléváme na pánev s malým množstvím tuku a smažíme po obou stranách.
Nejnovější komentáře